به سایت آموزش ریاضیات و رمزنگاری خوش آمدید

صفحه اصلی تماس با ما درباره ما نقشه سایت

زبان نسل چهارم

زبانهای نسل چهارم به زبانهایی گفته می شود که به زبان محاوره انسان نزدیکتر بوده و برای استفاده نیاز به برنامهنویسی و پیادهسازی الگوریتم برای ذخیره و بازیابی اطلاعات نباشد. بنابراین انتظار میرود بخش عمدهای از کارهای برنامهنویسی که در استفاده از زبانهای نسل سوم میبایست انجام دهیم در زبانهای نسل چهارم انجام نشود.
در زبانهای نسل دوم و سوم عمده کارهای مورد نیاز برای ذخیره و بازیابی اطلاعات به استفاده از زبان برنامه نویسی پیاده می شد. به عنوان مثال درصورتی که می خواستیم اطلاعاتی را از داخل فایل بازیابی کینم می بایست فایل مورد نظر را توسط زبان برنامه نویسی باز نموده و پس از یافتن مکان مناسب رکورد مورد نظر را در آن بخش درج کنیم. این موضوع باعث می شود بسیاری از فرایند های مور نیاز برای ذخیره و بازیابی توسط برنامه نویس انجام شود. در واقع برنامه نویس علاوه بر مسئولیت طراحی برنامه مسئولیت طراحی مدل ذخیره و بازیابی اطلاعات را نیز برعهده دارد.
با استفاده از زبان نسل چهارم مسئولیت این موضوع از دوش برنامه نویس برداشته شده و نرم افزار مورد نظر با استفاده از یک رابط به طور مستقیم با بانک اطلاعاتی رابطه برقرار مینماید. کلیه دستورات مورد نیاز برای ذخیره و بازیابی توسط نرم افزار صادر شده و برنامه نویس بدون اینکه مستقیما با موضوع مدیریت فایل درگیر شود با کمک دستوراتی ساختیافته اطلاعات را به سهولت ذخیره و بازایابی می نماید. از خصوصیات زبانهای نسل چهارم این است که برنامه ای به صورت برنامه اجرائی تولید نمیکنند بلکه در بستری نرم افزاری دیگر استفاده می شوند. زبانSQL نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بر بستر بانک اطلاعاتی قابل اجرا خواهد بود.


advertise
advertise
advertise
advertise

نظرات و پیشنهادات خود را با آدرس admin[@]ircrypt(.)com با ما در میان بگذارید
رتبه سالانه
رتبه در سایت الکسا
نقل مطالب سایت با درج منبع بلا مانع است