به سایت آموزش ریاضیات و رمزنگاری خوش آمدید

الگوریتم رمزنگاری متقارن AESالگوریتم رمزنگاری AES به منظور جایگزینی با الگوریتم رمزنگاری DES توسعه یافت.موسسه فدرال پردازش استاندارد اطلاعات (FIPS) نسخه خاصی از الگوریتم مورد نظر را برای استفاده سازمان های دولتی انتشار داد. با اینهمه الگوریتم AES به طور گسترده ای توسط سازمانهای دولتی, موسسات تحقیقاتی و سازمانهای غیر دولتی مورد استفاده قرار گرفت.
دو محقق بلژیکی در حوزه رمزنگاری به نامهای دکتر ژان دایمن از موسسه بین المللی دنیای پروتون و دکتر وینسنت ریجمن دارای مدرک پست دکتری, محقق دپارتمان مهندسی برق دانشگاه کاتولیک لئووین, طراحان این الگوریتم می باشند.
موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی این الگوریتم را به دلیل داشتن ترکیبی از امنیت, عملکرد, تاثیر پذیری, سهولت پیاده سازی و سادگی انتخاب نمود. به وضوح این الگوریتم, عملکرد بسیار خوبی در استفاده از سخت افزار و نرم افزار در طیف وسیعی از محیط های محاسباتی از خود نشان داده است.
حافظه بسیار کم مورد نیاز برای این الگوریتم استفاده از ان را برای ابزارهای محاسباتی که دارای محدودیت فضای حافظه هستند بسیار مناسب نشان میدهد. این الگوریتم عملکرد مناسبی در مقابل حمله منبع مصرفی و حمله بازه زمانی از خود نشان میدهد. علاوه بر آن مشخص است برخی از عملیات دفاعی را می توان بر روی این الگوریتم اعمال نمود بدون انکه بر عملکرد الگوریتم تاثیر گذار باشد. درنهایت چرخه های داخلی الگوریتم مشخص میکند که این الگوریتم پتانسیل خاصی در اجرای موازی دستوالعمل ها دارا می باشد.الگوریتم AES از سه کلید در اندازه های 128,192 و 256 بیتی استفاده می کند [1].

پیشنهاد طراحی الگوریتم AES
در سال 1998 موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی فراخوانی را برای طراحی یک الگوریتم رمزنگاری پیشنهاد نمود . در این پیشنهاد سه خصوصیت اصلی بعنوان نیازمندی های الگوریتم رمزنگاری جدید ارائه شد که به شرح زیر است:
1 - سایز بلاک مورد استفاده می بایست 128 بیت باشد.
2 - برای بلاک پیشنهادی رمز شده می بایست بتوان طراحی بر اساس 128, 192 و 256 بیت پیاده سازی نمود. به بیان دیگر به توسعه دهندگان آتی می بایست امکان انجام اقدامات برای جستجوی جامع را ارائه داد. چنین جستجویی دقیقا وابسته به قابلیت تکنیکهای جستجوی تمام کلید خواهد داشت.
3 - بلاک رمز شده می بایست قابلیت پردازش سریعتری نسبت به الگوریتم رمزنگاری 3DES بر روی پلاتفرمهای متفاوت داشته باشد.
به وضوح و با توجه به توسعه الگوریتم DES چنین مشخصه ای وجود یک رقابت را برای انتخاب یک الگوریتم و دسترسی به جزئیات طراحی الگوریتم رمزنگاری به رایگان تعین میکند.

1. RFC3565,Use of the Advanced Encryption Standard (AES) Encryption Algorithm in Cryptographic Message Syntax (CMS)


تاریخ بروزرسانی 1399/09/27


advertise
adverse1
adverse1
advertise

نظرات و پیشنهادات خود را با آدرس admin[@]ircrypt(.)com با ما در میان بگذارید
نقل مطالب سایت با درج منبع بلا مانع است