به سایت آموزش ریاضیات و رمزنگاری خوش آمدید

الگوریتم رمزنگاری متقارن DESبه دنبال فراخوان موسسه دفتر ملی استاندارد امریکا که در سال 1973 انتشار یافت پروپوزالی مبنی بر درخواست طراحی یک سیستم رمزنگاری ارائه شد. درواقع این مساله به عنوان نقطه عطفی در تاریخ رمزنگاری به حساب می اید که این علم را از هویت یک هنر سیاه و بعنوان ابزاری که الزاما برای مقاصد نظامی و امنیت ملی کاربرد دارد خارج ساخت. دفتر ملی استاندارد امریکا تشخیص داد که میتوان از الگوریتم های رمزنگاری برای توسعه امنیت شبکه های ارتباطی کامپیوتری استفاده نمود.
به این فراخوان پاسخی داده نشد تا اینکه در فراخوان دوم شرکت IBM به توسعه الگوریتم رمزنگاری مورد نظر همت گماشت تا انکه الگوریتم طراحی شده توسط این شرکت توسط آژانس امنیت ملی در سال 1975 انتشار یافته و پس از بحث و مشاوره در سال 1976 توسط دفتر ملی استاندارد امریکا پذیرفته شده و در سال 1976 به عنوان الگوریتم DES انتشار یافت.
استفاده از الگوریتم DES در سال 1977 برای آژانس های فدرال الزامی شد و پس از انطباق ان با الگوریتم بانکی ANSI X3.92 به صورت گسترده ای در صنایع تجاری مورد استفاده قرار گرفت. در واقع استاندارد DES به صورت بالقوه به عنوان استاندارد بین المللی رمزنگاری در صنایع شناخته شد. وضعیتی که تا زمان معرفی الگوریتم AES پایدار ماند. اگرچه پیش بینی شد الگوریتم DES چرخه عمر برابر 15 سال داشته باشد ولی آژانس امنیت ملی در سال 1988 تائیدیه آن را حذف نمود. با این همه دفتر ملی استاندارد امریکا تائید اعتبار آن را در همان سال انجام داد. دفتر ملی استاندارد که اکنون به عنوان موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی شناخته می شود.عدم انطباق این الگوریتم را اعلام نمود که این مساله موجب فراخوان دومی برای الگوریتم های رمزنگاری در سال 1998 شد.
بر اساس مستند شماره fips46-3 الگوریتم رمزنگاری DES در 25 اکتبر سال 1999 مورد تائید قرار گرفت و در تاریخ 19 می 2005 از دور خارج شد.

برگرفته از:
1. Martin, k. (2012). Every day cryptoghraphy, Fundamental Principles And Applications. London: Oxford University Press
2. Federal Information Processing Standards Publication 46-3, 1999 October 25, Announcing the DATA ENCRYPTION STANDARD


تاریخ بروزرسانی 1399/09/20


advertise
adverse1
adverse1
advertise

نظرات و پیشنهادات خود را با آدرس admin[@]ircrypt(.)com با ما در میان بگذارید
نقل مطالب سایت با درج منبع بلا مانع است